Barion Pixel

Az éves szaldós elszámolásban levők aláírt áramszolgáltatói szerződése ne változzon, mert eltűnik a szaldó magától!

A NÉP Lantos Csabának írt nyílt levele itt olvasható magyarul, angolul és rövidebb változatban.

Követeléseink 1. pontja így hangzik:

(1.) Az éves szaldós elszámolásban levők aláírt áramszolgáltatói szerződése NE VÁLTOZZON, mert ezen, szaldós elszámolású szerződések száma folyamatosan csökkenni fog a következő 8-15 évben!

Ebben a kontextusban fontos megértenünk, hogy olyan állampolgári szerződésekről van szó, amelyek már létrejöttek és két fél között kerültek megkötésre: a felhasználók és a szolgáltatók között. Ezek a szerződések tartalmazzák azokat a határozatlan idejű feltételeket, amelyek meghatározzák a szolgáltatások használatának módját. 

Az állam beavatkozása ezen szerződések utólagos és egyoldalú módosítását jelenti. Az ilyen módosítások ellentétesek az eredeti feltételekkel és egy olyan úgynevezett 10 éves kivezetési időkorlátot vezetne be, amely szakmai szempontból teljesen szükségtelen (ahogy nyílt levelünkben is írtuk, technikai okok miatt idővel magától eltűnik a szaldó a rendszerből), viszont cserébe a befektetők és az állampolgárok bizalmának megrendülését okozza.

Az Európai Unió pedig kifejezetten ellenzi a már létrejött szerződések egyoldalú módosításait:

Forrás: https://energy.ec.europa.eu/topics/renewable-energy/financing/support-schemes-renewable-energy_en

“unannounced or retroactive changes to support schemes should be avoided as they undermine investor confidence and prevent future investment”

Magyarul:a támogatási rendszerek előre bejelentetlen és visszamenőleges változtatásait el kell kerülni, mert aláássák a beruházók bizalmát, és hátráltatják a további beruházásokat

“Best practice to manage the reform process constitutes: […] Clear commitments to avoid changes that alter the return on investments already made and undermine investors’ legitimate expectations”

Magyarul: [a támogatási rendszerek] reformjai során tegyük világossá elkötelezettségünket amellett, hogy elkerülünk minden olyan változtatást, ami módosítaná a már telepített rendszerek megtérülését és aláásná a beruházók jogos várakozásait”

Fontos még a megújuló energia irányelv, amely ezt mondja: “(…) a tagállamok gondoskodnak arról, hogy a megújuló energiákkal kapcsolatos projektekhez már nyújtott támogatások szintje és feltételei ne változzanak úgy, hogy korlátozzák a támogatási jogosultságokat, illetve veszélyeztessék a már támogatott projektek gazdasági életképességét.” 2018/2011 EU irányelv, 6. cikk (1) ugyanennek az irányelvnek a bevezetőjében (recitals) is szerepel: “(29) A megújuló energiát támogató szakpolitikákat az EUMSZ 107. és 108. cikkének sérelme nélkül úgy kell kialakítani, hogy azok kiszámíthatók és stabilak legyenek, továbbá el kell kerülni a gyakori vagy visszamenőleges hatályú módosításukat. A szakpolitika kiszámíthatatlansága és az instabilitás közvetlen hatást gyakorol a tőkefinanszírozási és projektfejlesztési költségekre, és így a megújuló energia Unió-szerte történő elterjedésének összköltségére. A tagállamoknak meg kell akadályozniuk, hogy a megújuló energiákkal kapcsolatos projektekhez nyújtott bármilyen támogatás felülvizsgálata negatív hatással legyen azok gazdasági életképességére.”

Az, hogy a kormány hogyan csapta be a tudatosan tervező magyar családokat, az a www.anep.hu nyitólapján elhelyezett (léptethető) idővonalon a szó szerinti idézetekből világosan látszik:

Kövess minket honlapunkon vagy a facebook-on!

Megosztás: