Lantos Csaba 2023.10.05-i bejelentésében elmondta, hogy a ‘rezsivédett’ áron, azaz 5 forintos kWh-kénti egységáron számolnak el a HMKE tulajdonosokkal a hálózatba termelt villamos energia után.
Elmondta azt is, hogy a betermelt villamos energia után nem kell rendszerhasználati díjat fizetni, valamint, hogy a kormány nem szeretné, hogy a háztartások erőműveket telepítsenek, ellenben, hogy önfogyasztásra rendezkedjenek be. Aki erőművet akar telepíteni, az viselkedjen is úgy (azaz negyedóránként menetrendezni kell), aki pedig önfogyasztásra rendezkedik be, az egy nagyon kedvezményes rendszerben lesz továbbra is.
Mire gondolt a szerző?
mindenki, aki betáplál (régi/szaldós és új/bruttós elszámolású napelemrendszer tulajdonos) csak 5 ft-ot fog kapni a hálózatra kitáplált kWh-kért, s nem fog fizetni a kitáplálás után RHD-t.
- Elfogadjuk és üdvözöljük, hogy nem lesz rendszerhasználati díj a hálózatra kitáplált energia után.
- Az 5 forint nem piaci ár, hanem egy mesterségesen előállított árszabás egyik tétele (lásd még: az áramszámlák részletező táblázatának „Tétel megnevezése” elnevezésű oszlopa).
- Ha (!!!) tényleg lehet majd versenypiaci szerződést is kötnie meglévő napelemrendszer tulajdonosnak bármelyik áramkereskedővel, akkor az a szerződés lehet ún. tőzsdei árhoz kötött szerződés, amelynek pont az a lényege, hogy nem fix összegért (jelesül 5 ft-ért), hanem a mindenkori tőzsdei árhoz kötötten vásárolják meg a hálózatra kitáplált kWh-kat tőlünk (lehet, hogy lesz olyan napszak, amikor még 5 ft se lesz a vételár, s lesz olyan napszak amikor ennek a többszöröse lesz). ezt DINAMIKUS ÁRKÉPZÉSNEK HÍVJUK.
Három fajta árképzés lehetséges (mindegyikre van működő példa Magyarországon):
1 . Rögzített (időtől független árképzés, ez van jelenleg érvényben, rezsivédelemmel együtt…)
2. Bruttó (csúcsidőszak és völgyidőszak szerinti árképzés, ez régóta van az ipari fogyasztóknál, akik un. idősoros – negyedórás – mérési adatok alapján kapnak árszabást a két időszakra ).
3. Dinamikus (órás – vagy rövidebb – időszakokra vonatkozó árképzés a tőzsdei árakhoz kötve).
..és még valami:
HMKE = Háztartási Méretű KISERŐMŰ. Azaz minden napelemes rendszer egyben ERŐMŰ is, tehát így is kell rájuk tekinteni, amennyiben a kormány nem támogatja az erőművek telepítését, azzal a napelemek telepítését sem támogatja!