Barion Pixel

Hogyan lökjünk szakadékba kétszázezer magyar családot, avagy mi történik a napelem használókkal?

Hogyan lökjünk szakadékba kétszázezer magyar családot, avagy mi történik a napelem használókkal?
Vegyünk egy példát. Ha egy állampolgár ma Magyarországon a spórolt pénzéből állampapírt vásárol, akkor ezzel az államba vetett bizalmát is kifejezi. Teszi mindezt annak biztos tudatában, hogy a befektetett összeget tíz év múlva visszakapja, éves szinten pedig megkapja a szerződésben szereplő kamatokat.
És ha már mindenki befektetett, és kitalálják, hogy éves kamatot mégsem fizetnek? Nos, ezt a kamatot tőlünk már elvették, amikor a Magyar Közlönyben 2022. november 18-án teljesen váratlanul – minden korábbi kormányzati kommunikációval ellentétesen – megjelent, hogy legfeljebb tíz évig maradhat mindenki éves szaldó elszámolásban.
Előfordulhat, hogy majd mosolyogva, derűsen bejelentik, hogy az állampapírba fektetett befektetéseket sem fogják visszaadni, csak egy részét, és azt se tíz, de inkább húsz év múlva? Nos, ez az, amit most a napelem használókkal az előzetes információk szerint terveznek.
Bízunk abban, hogy a magyar kormány helyreállítja azt az alapvető állampolgári bizalmat, ami most több százezer emberben egyszerre megingott.
A napelemes beruházásokat a magyar állam az elmúlt tíz évben mindvégig ösztönözte, az utolsó pillanatig a lehetséges összes kommunikációval arra bíztatta a háztartásokat, hogy alternatív, megújuló energiaforrással, napenergiával gondoskodjanak a saját és családjuk jövőjéről, környezettudatos megoldást válasszanak, csökkentsék a gázfüggőséget. A kormányzat számos nyilatkozattal biztosította a lakosságot, hogy a 2023. év végéig szerződő napelemes rendszerek változatlan feltételek mellett működhetnek, és nem csak tíz évig.
Magyarországon az elmúlt években több, mint kétszázezer család bízott a kormányzati ígéretekben, s döntött úgy, hogy befektet a saját jövőjébe, egyben hozzájárul a fosszilis energiahordozók importjának és használatának csökkentéséhez. Több millió forintot beruháztunk, szerződtünk a szolgáltatóval, hogy évente egyszer számolunk el, és csakis az adott évben felhasznált és a hálózatba visszatáplált áram különbségét nézzük. Tudtuk, hogy a befektetett pénzünk legkorábban 8-10 év alatt térül meg, azt is csak akkor, ha jól kalkuláltunk. A túltermelésből senki nem gazdagszik a szolgáltatón kívül: jelképes 5 forintos áron veszik át többletünket továbbértékesítésre. Ha magasabb a fogyasztásunk, mint a termelésünk, akkor ugyanazt az árat fizetjük a megvásárolt kilowattokért, mint mindenki más.
Sok nyugdíjas az évtizedek alatt félretett pénzét fektette be, hogy nyugodtabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb élete legyen idős korára.
Nagycsaládosok vagy épp egyedülálló édesanyák, akik megtakarításaikat, az utolsó forintjukat arra költötték, hogy a gyerekeiket biztonságban tudják felnevelni.
Vannak sokan, akik 10-20 éves futamidővel hitelt vállaltak annak tudatában, hogy ez a befektetés egyszer vissza fog térülni, s majd hasznot is hoz.
És még nagyon-nagyon sokan vannak, akiknek csak egy dobásuk volt, mert nem volt másra pénz. Családok, akik nem a jakuzzit fűtik télen-nyáron, akiknek a napelem nem luxusberuházás volt. Akik nem tudtak házat is szigetelni és felújítani, hőszivattyút, kandallót kiépíteni, napelemet és napkollektort telepíteni, passzív házat építeni. Egyetlen egy lehetőségük volt, és hittek a kormánynak.
És most mind becsapva, meglopva érezzük magunkat, ha a belengetett kormányzati szándék megvalósul.
Nem igaz, hogy az Európai Unió irányozta elő az úgynevezett éves szaldós elszámolás megszüntetését. Az EU kizárólag a 2024.01.01 utáni új belépőkről nyilatkozik. A korábbi szerződések egyoldalú módosítását kifejezetten elutasítja, mivel – indoklásuk szerint – az aláásná a jogba, a jogállamba, az állam szavahihetőségébe vetett állampolgári bizalmat.
Nem igaz, hogy nincs megfelelő hálózati kapacitás, hiszen a szolgáltató ezután is meg fogja (aprópénzért) venni a jelenlegi rendszerekből visszatáplált áramot, csak az elszámolás módját kívánják megváltoztatni.
Nem igaz, hogy a napelemet használók éves elszámolása „kedvezmény” lenne, s főleg, hogy nyerészkedni akarunk mások kárára. Ez egy szerződés szerinti megállapodás két fél között, amit mindkét fél aláírt, a feltételeket kölcsönösen kedvezőnek ítélték és elfogadták.
Nem igaz, hogy nem fogunk rosszul járni a tervezett havi elszámolással. Nagyon kevesen telepítettek volna napelemet, ha ez az elszámolási rendszer valaha is felmerült volna. És ha bevezetik, abba nagyon sokan fognak teljesen beleroppanni.
Kérjük tehát Magyarország Kormányát, hogy ígéretükhöz híven, a 2023.12.31-ig szerződött napelemes rendszerek változatlan feltételek mellett, éves szaldó elszámolásban maradjanak!
Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Pertársasága – aNÉP
Megosztás: